Biyografi

1980 yılında Edirne’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Edirne’de tamamladı.

2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Yapım Bölümü’nün açmış olduğu sınavı birincilikle kazandı.
Dört yıllık konservatuar eğitimi boyunca üç telli ve dört telli klasik kemençe, kemane, el yapımı keman , el yapımı viyola ve el yapımı viyolonsel yaptı.Zamanın konservatuar öğrencileri tarafından çalınan bu enstrümanlar , şimdinin profesyonel orkestra sanatçıları tarafından da kullanılmaktadır.

2001 yılında ilk luthierlik çalışmalarına Kurtuluştaki atölyesinde başladı. Bu atölyede bir çok nadide enstrumanın bakım onarım, restorasyon çalışmalarını yaparken pek çok enstrumanın yapımında da yeraldı.

2002 yılında Topkapı Sarayı’ndaki Osmanlı dönemine ait olan müzik enstrümanlarının tamir bakım ve restorasyon çalışmasında yer aldı.

2003 yılında enstrüman yapımı hakkındaki röportajı Milliyet gazetesinde yayınlandı.

2004 yılında Florya Koleji’nde yaylı sazlar üzerine bakım onarım ve enstrüman tarihi ile ilgili workshop yaptı.

2004 yılında İTÜ TMDK Çalgı Yapım Bölümününden mezun olurken bitirme çalışması olarak “3/4 Keman yapımı” ile ilgili bir tez yazmakla birlikte 3/4 Keman yaparak bitirme Çalışmasını teslim etti.Bitirme çalışmasında yapmış olduğu 3/4 Keman İTÜ TMDK Müzik Teknolojileri Bölümünde halen sergilenmektedir.

2007 yılına kadar hem üniversite hem de atölye çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

2012 yılında Türkmax Kanalı’nda yer alan Ağaç Yaşken Eğilir programına yaylı sazlar hakkında röportaj verdi.

2013 yılında halen mesleki çalışmalarını yürüttüğü Kadıköy’de bulunan atölyesini açtı.Bu atölyede keman yapımı,tamiri,restorasyonu ile ilgili çalışmaları ile birlikte Keman ailesine ait tüm arşe kıl değişimlerini yapmaktadır.
Keman ailesine ait eşiklerin yapısal formu üzerine bir çok akademik çalışmaları devam etmektedir.

2015 yılında Bahçeşehir üniversitesi (BAU) Beşiktaş kampüsünde müzik işletmesi dersinde keman yapımı hakkında workshop yapmıştır.

2017 yılında Fatih Belediyesi Sulukule Sanat Akademisi’nin Luthierliğini yapmaktadır.

2017 yılında Fatih Belediyesi Sulukule Sanat Akademisi bünyesinde yaylı çalgılar atölyesi kurarak yaylı sazlar yapım dersleri vermeye başladı.

2018 yılında Tvbu Bizimev Kanalı ile röportaj yaparak keman yapımı ile ilgili bilgiler vermiştir.

2018 yılında Ece Günbay ile  yaptığı röportaj sonrasında yetenekli parmaklar blog sayfasına keman yapımı ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler vermiştir.

09 Temmuz 2010 yılında Yonca Sülün ile evlendi ve bu evlilikten olan dünya güzeli kızları Derin Sülün dünyaya geldi. Yonca Sülün, İstanbul Devlet Opera Ve Bale Orkestrasında Keman sanatçısı olarak çalışmaktadır.

Luthier Eren Sülün Kadıköy’deki ve Fatih Belediyesi Sulukule Sanat Akademisin de bulunan atölyelerinde meslek hayatını sürdürmektedir.

 

Umut Vural